Skip to main content

Radomyśl Wielki - co zobaczyć, gdzie się zatrzymać?

Radomyśl Wielki to miasto położone w województwie podkarpackim, w powiecie mieleckim. Miasto jest również siedzibą gminy-miejsko wiejskiej Radomyśl Wielki. Jego spokojne okolice i przyjaźni mieszkańcy przyciągają turystów, którzy chcą odpocząć od swoich codziennych trosk, problemów i pracy. Przyjeżdżając tutaj, przeżyjesz wspaniałą przygodę, a także poznasz niesamowitą kulturę i ogromną sympatię ludzi.

Gdzie nocować w Radomyślu Wielkim?

Miasto to charakteryzuje się ogromną sympatią i przyjaźnią ludzi, a także świetną, rodzinną atmosferą. Taki klimat znajdziemy także "U Lisa" - Noclegi w Radomyślu Wielkim, gdzie znajdą Państwo pyszne jedzenie, komfortowe pokoje i gustowną salę przeznaczoną na organizację imprez okolicznościowych. Obsługa jest niesamowita i wprowadzi cudowną atmosferę. Miejsce jest spokojne i przytulne, w pokojach goście znajdą wszystko, czego tylko będą potrzebować.

Co warto zwiedzić będąc w Radomyślu Wielkim?

Największą dumą miasta jest stojący na rynku jedyny istniejący egzemplarz samolotu PZL M-2. Jego świetnością jest to, iż jest to pierwszy wybudowany po wojnie w Polsce samolot, którego konstrukcja jest całkowicie metalowa. Został on skonstruowany w WSK "PZL-Mielec". Nie został on jednak wprowadzony do produkcji, jak wynika ze źródeł - z przyczyn politycznych. Będąc na dłużej lub przejeżdżając przez Radomyśl, warto się zatrzymać i podziwiać tą niesamowitą konstrukcję. Dozwolone jest robienie zdjęć.

W mieście istniały również dwa żydowskie cmentarze. Nowszy z nich nadal istnieje i można na niego legalnie wejść. Jest to idealna atrakcja dla osób, które interesują się historią. Starszy z nich został niestety zburzony i rozebrany. Polecamy także zwiedzenie kościoła parafialnego Pw. Przemienienia Pańskiego z XVIII wieku oraz zabytkowej figurki Matki Boskiej z Lourdes z XIX wieku. Przemierzając spacerem przez gminę, zobaczycie również różne przydrożne kapliczki oraz krzyże, przy których warto się zatrzymać.

Radomyśl Wielki nocleg

Dworek Kostórkiewiczów - wybudowany został pod koniec XIX wieku. Kilka lat spędził w nim Tadeusz Łomnicki, czyli filmowy pan Wołodyjowski z Potopu. Na murze budynku znajduje się obecnie tabliczka upamiętniająca wybitnego aktora. Niegdyś budynek ten służył również jako Urząd Pocztowy. Obecnie dodaje niesamowitego uroku miastu oraz nutki historycznej. Spacerując koło niego i oglądając go, możecie przypatrzyć się, jak niesamowita kiedyś była konstrukcja oraz wykończenia budynków, okien, czy drzwi, których w nowoczesnym budownictwie już raczej nie znajdziemy.

Kirkut i Pomnik Martyrologii Żydów - wybudowany w 1987 roku. Jest to miejsce upamiętniające 500 Żydów z Radomyśla, którzy zginęli z rąk hitlerowców 19 lipca 1942 roku. Fantastyczny zabytek i miejsce upamiętniające, które polecamy zobaczyć wszystkim fanom historii oraz osobom, które zainteresowanie swoje pokładają w tematach wojen, głównie II wojny światowej.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.