Atrakcje Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (TOP 10)
Wyżyna Krakowska-Częstochowska to niezwykle popularny region wśród turystów odwiedzających Polskę południową. Obfituje w liczne atrakcje zarówno dla miłośników pieszych, jak i rowerowych wycieczek. Nie brakuje tu malowniczych i urozmaiconych krajobrazów, masywów skalnych czy ruin średniowiecznych zamków, zlokalizowanych na Szlaku orlich Gniazd. Zastanawiasz się, które miejsca w tym regionie warto zwiedzić? Podpowiedź znajdziesz w rankingu Top 10 atrakcji Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
1. Ojcowski Park Narodowy
Chociaż Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park w Polsce, znajduje się w nim wiele atrakcji i zabytków. Do najciekawszych należą białe skały wapienne, ruiny zamków i jaskinie. Zwiedzając Ojcowski Park Narodowy, warto zobaczyć Drewnianą zabudowę w Dolinie Prądnika, skałę Rękawica zwaną też Pieciopalcówką i 20-metrową skałę Jonaszówkę. Na jej szczycie znajduje punkt widokowy na Ojców i Dolinę Prądnika. Nie można pominąć najbardziej znanej bramy skalnej w tym regionie — Bramy Krakowskiej. Na uwagę zasługują też jaskinie — Ciemna i Grota Łokietka.
Ojcowski Park Narodowy
Ojców 9, 32-045 Sułoszowa
Tel.: 12 389 20 05
http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/
2. Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa zalicza się do największych jaskiń na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w Dolinie Będkowskiej, w Jerzmanowicach. Nazwę zawdzięcza nietoperzom, które do niedawna spędzały w niej każdą zimę. Jaskinię można zwiedzać od kwietnia do października. W jej pobliżu mieści się lapidarium ze skałami Jury i Małpi Gaj, oferujący wspinaczkę skałkową.
Jaskinia Nietoperzowa
Nietoperzowa 88, 32-048 Jerzmanowice
Tel.: 605 467 892
http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/
3. Dolina Sąspowska
Dolina Sąspowska to druga pod względem wielkości dolina na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Uchodzi za piękny i dziki zakątek. Na jej terenie nie ma budynków mieszkalnych ani pól uprawnych, ale znajduje się Obserwatorium Sejsmologiczne, chroniony rezerwat Wąwóz Jamki, potok i wodospad. Na trasie spacerowej nie brakuje malowniczych wapiennych skałek, lasów i niewielkich jaskiń.
Dolina Sąspowska
32-047 Sąspów
https://mskip.pl/dolina-saspowska-z-dziecmi,a1813
4. Jezioro Krasowe
Jezioro Krasowe we wsi Kusięta, na północ od Olsztyna koło Częstochowy, to jedno z nielicznych tego typu jezior w Polsce. Znajduje się w miejscu leja krasowego. W okolicy przebiega czerwony Szlak Orlich Gniazd i mieści się Rezerwat przyrody Zielona Góra. Zarówno Jezioro Krasowe, jak i jego okolice to doskonałe miejsce na relaksujący wypoczynek i piknik w otoczeniu zieleni.
Jezioro Krasowe
Kusięta
5. Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka w Podlesicach, położona w masywie Kruczych Skał na terenie rezerwatu Góra Zborów, zalicza się do najciekawszych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzać ją można tylko z przewodnikiem, od kwietnia do października. W jaskini mieszka 7 gatunków nietoperzy, a przy wejściu do niej swoje kokony ma sitarz jaskiniowy, jeden z najbardziej jadowitych pająków występujących w Polsce. Nawet latem w jaskini jest zimno i wilgotno, temperatura rzadko kiedy przekracza 7 stopni Celsjusza.
Jaskinia Głęboka
Droga Wojewódzka 792 42-425, Podlesice
Tel.: 730 702 056
http://podlesice.org.pl/jaskinia-gleboka/
6. Pustynia Siedlecka
Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na turystów czekają dwie pustynie: Błędowska i mniej znana Siedlecka. Ta druga znajduje się we wsi Siedlec w pobliżu Częstochowy i rozciąga się na obszarze 30 ha. Wypełniają ją piaski pochodzące z dna morskiego z okresów jury i kredy. Wydmy sięgają 30 metrów.
Pustynia Siedlecka
http://www.janow.pl/index.php?s=s&t=1&i=82
7. Kuesta Jurajska
Fragment progu skalnego, którym Wyżyna Częstochowska opada od południa do pradoliny Warty to Kuesta Jurajska — atrakcja zlokalizowana na północy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zajmuje tereny od miasteczka Żarki po osadę Jaworznik. Kuestę Jurajską najlepiej podziwiać z punktu widokowego na wzgórzu Laskowiec. Rozciąga się stąd piękny widok nie tylko na stromy próg skalny, ale także na malowniczą dolinę Warty.
Kuesta Jurajska
Kościuszki, 42-310 Żarki
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/25556,zarki-kuesta-jurajska--wzgorze-laskowiec.html
8. Dolina Wiercicy
Dolina Wiercicy obejmuje tereny od podnóży zamku na Ostrężniku do Złotego Potoku i wsi Janów. Jej nazwa pochodzi od krótkiej i wyjątkowo czystej rzeki Wiercicy, uchodzącej do Warty. W Dolinie Wiercicy znajdują się lasy, jurajskie skały takie jak Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty i zabytki — pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich. Zwiedzanie ułatwiają szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.
Dolina Wiercicy
9. Korzkiew
Wieś Korzkiew leży niedaleko Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego, na obszarze Korzkiewskiego Parku Kulturowego. W tym pięknym i malowniczym miejscu nie brakuje szlaków pieszych, rowerowych i atrakcji dla turystów. Na uwagę zasługuje średniowieczny zamek rycerski, w którym mieści się hotel, i murowany kościół z wieloma zabytkami.
Korzkiew
10. Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa to charakterystyczna skała w kształcie maczugi stojąca przed zamkiem Pieskowa Skała na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Należy nie tylko do najpopularniejszych skał w tym parku, ale także do najbardziej znanych atrakcji Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ma 25 m wysokości. Powstała z twardych wapieni skalistych w wyniku działania czynników przyrodniczych.
Maczuga Herkulesa
Źródło: Google Images
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
-
Atrakcje Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (TOP 10)
-
Zamki jury krakowsko częstochowskiej - poznaj TOP 10
-
Skup złomu a recykling - co się dzieje z odpadami?
-
Wyjazd w góry - co wybrać na nocleg?
-
Rowerem po Tarnowie - odwiedź najpiękniejsze okolice małopolski na dwóch kółkach!
-
Ranking domków holenderskich - 10 najlepszych miejsc w Polsce, gdzie je kupisz!
-
Wyjazd w góry - co wybrać na nocleg?
-
Skup złomu a recykling - co się dzieje z odpadami?
-
Atrakcje Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (TOP 10)
-
Zamki jury krakowsko częstochowskiej - poznaj TOP 10