Skip to main content

Zamki jury krakowsko częstochowskiej - poznaj TOP 10

Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się wiele malowniczych zabytków. Do najciekawszych należą zamki i warownie wybudowane w czasach średniowiecza na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Większość z nich znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, trasie turystycznej łączącej Częstochowę i Kraków. Planujesz wypoczynek w tej okolicy? Zapoznaj się z rankingiem Top 10 zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które warto zobaczyć.

1. Zamek Bobolice

Zamek Bobolice pochodzi z XIV wieku i należy do najpiękniejszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ta potężna twierdza stanowiła w średniowieczu ważny element systemu warowni Bobolic, zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Zamek zniszczono wielokrotnie w czasach późniejszych wojen. Odbudowała go dopiero rodzina Laseckich pod koniec XX wieku. Współcześnie zamek to nie tylko wielka atrakcja dla miłośników średniowiecznych zabytków, ale także hotel dla turystów.

Zamek Bobolice
www.zamekbobolice.pl/zamek.html

Cennik:
BILET NORMALNY - 15 ZŁ
BILET ULGOWY - 10 ZŁ

Godziny otwarcia: 
Kwiecień – Październik w godzinach 10 – 18
Listopad Marzec w godzinach 10 – 16.

Zamek w Bobolicach

2. Zamek Ogrodzieniec 

Zbudowany na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej Zamek Ogrodzieniec znajduje się we wsi Podzamcze. Z racji wielu najazdów i zniszczeń, jakie dotknęły ten obiekt na przestrzeni lat, do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny. Mimo to zamek uchodzi za jeden z najpopularniejszych na Szlaku Orlich Gniazd. Cieszy się zainteresowaniem turystów, amatorów pokazów rycerskich i reżyserów filmowych. Zwiedzanie malowniczych i potężnych ruin zajmuje co najmniej 2 godziny.

Zamek Ogrodzieniec
www.zamek-ogrodzieniec.pl

Cennik:
BILET NORMALNY - 25 ZŁ
BILET ULGOWY - 18 ZŁ

Godziny otwarcia: 
09:00 - 18:00 (codziennie)

 

Zamek Ogrodzieniec

3. Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy

Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy stanowi jeden z najważniejszych punków na Szlaku Orlich Gniazd. Jego rozbudowę ufundował król Kazimierz Wielki. Z okazałego obiektu do dziś przetrwały jedynie ruiny i wieża, na której mieści się taras widokowy. Współcześnie zamek jest popularną atrakcją turystyczną i miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne i turnieje rycerskie.

Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
http://zamekolsztyn.pl/

Cennik:
DOROŚLI: 10 ZŁ
MŁODZIEŻ UCZĄCA SIĘ (ZA OKAZANIEM LEGITYMACJI): 6 ZŁ
EMERYCI I RENCIŚCI: 6 ZŁ
DZIECI DO 7 LAT: WSTĘP WOLNY

Godziny otwarcia: 
od godziny 9:00 do godzin wieczornych

Zamek królewski w Olsztynie koło Częstochowy

4. Zamek w Będzinie 

Zamek w Będzinie to budowla obronna powstała w połowie XIV wieku. W jego murach znajdowała się kaplica, szpital, a współcześnie mieści się tam siedziba Muzeum Zagłębia w Będzinie. We wnętrzach zamku na turystów czekają nie tylko wystawy stałe — bogata ekspozycja broni i zdjęcia zamku z czasów jego świetności, ale także wystawy czasowe.   

Zamek w Będzinie
https://muzeumzaglebia.pl/muzeum-zamkowe

Cennik:
BILET WSTĘPU NORMALNY DO PAŁACU LUB ZAMKU - 18,00 ZŁ

BILET WSTĘPU ULGOWY DO PAŁACU LUB ZAMKU - 13,00 ZŁ
BILET WSTĘPU NORMALNY ŁĄCZONY DO PAŁACU I ZAMKU - 30,00 ZŁ
BILET WSTĘPU ULGOWY ŁĄCZONY DO PAŁACU I ZAMKU - 20,00 ZŁ

Godziny otwarcia: 
wtorek, środa, czwartek, piątek - 9:00 - 16:00
sobota, niedziela - 9:00 - 17:00

Zamek w Będzinie

5. Zamek Mirów

Zamek Mirów to okazały obiekt, zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego. Potop szwedzki przyczynił się do tego, że zamek popadł w ruinę. Aktualnie podziwiać można tylko bryłę zamku, która znajduje się w niezwykle malowniczej okolicy. Nad odbudową warowni czuwa rodzina Laseckich. W planach jest rekonstrukcja obiektu i udostępnienie go dla zwiedzających.

Zamek Mirów

Jako że zamek jest prywatną posiadłością Laseckich i nadal prowadzone są tam liczne prace remontowe, wejście do wnętrza budynku jest wzbronione. Mimo to udostępniono błonie zamku. Jeśli chcemy wejść, potrzebny jest bilet: 

BILET NORMALNY - 7 ZŁ
BILET ULGOWY - 5 ZŁ

Zamek Mirów

6. Zamek Tenczyn w Rudnie

Odnowione ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie znajdują się na szczycie Góry Zamkowej, wzniesienia, które w przeszłości było wulkanem. Warto tu przyjechać dla niezwykłej panoramy, jak rozciąga się ze wzgórza i zachodów słońca, które podkreślają urok ruin. Ciekawą atrakcję dla turystów stanowią odciski muszli amonitów, zwierząt żyjących w dawnym morzu jurajskim.

Zamek Tenczyn w Rudnie
https://zamektenczyn.pl/

W dni powszednie: 
BILET NORMALNY - 12 zł 
BILET ULGOWY - 9 zł 
Niedziele i święta: 
BILET NORMALNY - 16 zł 
BILET ULGOWY - 12 zł

Godziny otwarcia: 
soboty, niedziele i święta:
10:00 - 18:00

Zamek Tęczyn

7. Zamek Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale zbudowano w czasach Kazimierza Wielkiego z przeznaczeniem na gotycką strażnicę. W ciągu kolejnych lat, po rozbudowie, pełnił funkcję renesansowej siedziby magnatów. Zamek nie uniknął zniszczeń na skutek wojen i pożarów. Wygląd z czasów pełnej świetności przywrócono mu dopiero po II wojnie światowej. W pobliżu zamku znajduje się potężna skała — Maczuga Herkulesa.

Zamek Pieskowa Skała
https://pieskowaskala.eu

Cennik:
BILET NORMALNY - 16 ZŁ
BILET ULGOWY - 13 ZŁ

Godziny otwarcia: 
wtorek-piątek 9:20 – 17.30 ostatnia tura 17.00
sobota, niedziela, święta 9:30 -17.00 ostatnia tura 17.00

Zamek pieskowa skała

8. Zamek Ojców

Zamek w Ojcowie, nazywany również Kazimierzowskim, znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Z dawnej średniowiecznej warowni pozostały do dziś tylko ruiny — resztki murów obronnych, brama wjazdowa i studnia. Ruiny zamku cieszą się opinią romantycznego miejsca ze względu na to, że malowniczo prezentują się na tle skał.

Zamek Ojców
https://www.ojcow.pl/informator-turystyczny/zamki-i-grodziska/zamek-w-ojcowie

Cennik:
BILET NORMALNY - 18 ZŁ
BILET ULGOWY - 9 ZŁ

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-18.00,
w niedziele i święta 9.00-19.00

Zamek w Ojcowie

9. Zamek Pilcza w Smoleniu

Pierwsze wzmianki o zamku na Górze Zamkowej we wsi Smoleń pochodzą z XIII wieku. W XIV wieku, po licznych walkach na tym terenie, warownię odbudował Otton z Pilczy. Współcześnie wzgórze zamkowe stanowi rezerwat przyrody, dostępny dla zwiedzających. Z wieży zamkowej rozciąga się piękny widok na okolicę. 

Zamek Pilcza w Smoleniu

Cennik:
BILET NORMALNY - 9 ZŁ
BILET ULGOWY - 7 ZŁ
DZIECI DO 5 LAT — ZA DARMO

Godziny otwarcia:
Dni powszednie w godz. 10:00-15:00,
Weekend 9.00-15:00

Zamek Pilcza w Smoleniu

10. Zamek w Pilicy

Zamek w Pilicy, zwany też pałacem, znajduje się w otoczeniu zieleni, w tym wielu drzew uznanych za pomniki przyrody. Składa się z klasycystycznego pałacu otoczonego fortyfikacjami bastionowymi. Powstał na przełomie XVI i XVII wieku, miał wielu właścicieli, którzy go przebudowywali. Obecnie zamek niszczeje z powodu ciągłych sporów o prawo do własności.

Zamek w Pilicy

Cennik:
DARMOWY

Godziny otwarcia:
Czynne całą dobę

Zamek w Pilicy

 

Źródło: Google Images 
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.