Skip to main content

Wyjazd w góry - co wybrać na nocleg?

Planując wyjazd w góry, koniecznie trzeba brać pod uwagę kilkudniowy pobyt. Niezależnie od tego, czy jedzie się zwiedzać, czy też chodzić po samych górach, potrzebne będzie sporo czasu, by zobaczyć jak najwięcej atrakcji. Z tego też powodu niezbędne jest znalezienie odpowiedniego noclegu.

Jakie są rodzaje obiektów noclegowych w górach?

Rejon górski w Polsce umożliwia korzystanie z szerokiej gamy miejsc noclegowych. Dostępne są wszystkie rodzaje obiektów występujące w innych częściach kraju, a dodatkowo występują również miejsca, które w innych regionach są rzadkością lub nie występują wcale. Dlatego też poza tak podstawowymi obiektami jak hotele i hostele, trafić można na pensjonaty i schroniska.

Pensjonaty w górach

Ten rodzaj obiektów noclegowych jest polecany najczęściej, ponieważ zapewnia bardzo miłą, gościnną atmosferę, z obsługą na poziomie hotelowym oraz dwoma posiłkami dziennie. Jako przykład może posłużyć Nocleg Beskid Wyspowy - Agroturystyka Papiernia, który znajduje się w bardzo malowniczym terenie, bogatym w szlaki turystyczne i atrakcje.

Gdzie najbardziej opłaca się nocować na wyjeździe w góry?

Czym się różnią hotele i motele od hosteli?

Różnica jest zdecydowanie w poziomie świadczonych usług. W przypadku hoteli goście otrzymują do dyspozycji osobiste pokoje o wielkości dostosowanej do grupy. Zależnie od standardu hotelu, wyrażonego w gwiazdach, dostępne są dodatkowe udogodnienia. Motele charakteryzują się również wyższym poziomem obsługi i dzielone są na kategorie zgodnie z ilością gwiazdek. Od hoteli różnią się tym, że znajdują się najczęściej przy trasach komunikacyjnych i najczęściej oferują również usługi motoryzacyjne. Wybierając hostel, liczyć się trzeba często z wieloosobowymi pokojami, w których miejsce dzielić trzeba również z innymi turystami. Również obsługa jest ograniczona do absolutnego minimum.

Schroniska i domy wycieczkowe

Ta forma obiektów noclegowych jest charakterystyczna dla rejonów górskich. Obsługa w nich jest wyjątkowo minimalistyczna, a najczęściej obowiązuje po prostu samoobsługa. Wyposażenie i jakość takich miejsc nie należy do najwyższych, ale idealnie oddaje klimat górskich wycieczek i umożliwia zapoznanie się z innymi wielbicielami regionu.

Forma ta jest najczęściej wybierana przez osoby chcące zaliczyć jak największą ilość szlaków turystycznych podczas wyjazdu, ponieważ obiekty te znajdują się przy większości dużych szlaków, a miejsca nie zawsze trzeba rezerwować z wyprzedzeniem i zawsze znajdzie się kąt do spania w awaryjnej sytuacji.

Polecane miejsca na nocleg w górach

Kwatery prywatne

Równie popularną formą noclegów oferowanych w górach są kwatery prywatne. Ich zaletą jest z pewnością najbardziej domowa atmosfera i zazwyczaj przyjemna obsługa. Bardzo często są to po prostu pokoje w domu zamieszkanym przez lokalnych właścicieli. Zdarzają się również oferty obejmujące całe mieszkania lub domki, wynajmowane w sezonie chętnym turystom, jednak wtedy nocleg ten jest w pełni samoobsługowy. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością najwyższa prywatność.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.