Skip to main content

Najciekawsze atrakcje w Nowym Sączu - co warto zobaczyć?

Nowy Sącz jest miastem jeszcze nie do końca odkrytym przez turystów. A szkoda, bo na przyjezdnych czeka tutaj szereg niezwykle ciekawych atrakcji, które z pewnością warto zobaczyć. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto przyjechać do Nowego Sącza na wakacje, nasza odpowiedź brzmi: z pewnością tak! Aby ułatwić ci podjęcie decyzji, zebraliśmy kilka miejsc, które należy odwiedzić, by poznać najciekawsze atrakcje tego niezwykle interesującego miasta.

Atrakcje miasta Nowy Sącz

Czy w Nowym Sączu można znaleźć ciekawe muzeum?

Oczywiście, że tak! Wystarczy wybrać się chociażby do Muzeum Okręgowego, na który składa się kilka oddziałów. Są one zlokalizowane zarówno na terenie miasta, jak i poza jego granicami, więc każdy może wybrać dogodną dla siebie lokalizację. Ciekawym rozwiązaniem będzie chociażby Dom Gotycki, zlokalizowany się przy ul. Lwowskiej 3. Na turystów czeka również galeria, mieszcząca się w budynku dawnej synagogi przy ul. Berka Josolewicza 12. Osoby odwiedzające miasto często wybierają również Galerię Marii Litter, zwłaszcza, że mieści się ona przy samym rynku. Nie można pominąć również Sądeckiego Parku Etnograficznego ze słynnym Miasteczkiem Galicyjskim. 

Powrót do przeszłości, czyli dlaczego warto odwiedzić Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu?

W Miasteczku Galicyjskim można zapoznać się ze stylem życia i codziennym funkcjonowaniem ludzi, żyjących na austro-węgierskiej prowincji. Umieszczono tutaj dawne zakłady i pracownie, spośród których wato odwiedzić zegarmistrza, krawca, fryzjera czy aptekarza. Twórcy atrakcji dołożyli wszelkich starań, by repliki doskonale odzwierciedlały budowle, datowane na ten właśnie okres. Będąc na miejscu, warto również zamówić posiłek w karczmie żydowskiej z Orawki. Dla chętnych przygotowano także nieco miejsc noclegowych w ratuszu z wyjątkowym klimatem i przepięknymi widokami z okien.

Czym zaskakuje Sądecki Park Etnograficzny?

Sądecki Park Etnograficzny to ciekawa alternatywa dla Miasteczka Galicyjskiego. Na miejscu zgromadzono szereg autentycznych budowli, przedstawiających zabudowę dawnych czasów. Można tutaj zobaczyć, jak żyli Lachowie, Pogórzanie, Łemkowie i Górale Sądeccy. Niezwykle ciekawy jest również kolorowy zakątek cygański. W skansenie warto zobaczyć niezwykle interesujące świątynie, w których modlili się w dawnych czasach przedstawiciele aż trzech wyznań.

Nocleg w Nowym Sączu

Co jeszcze warto zobaczyć w Nowym Sączu?

Będąc w Nowym Sączu, należy również zwrócić uwagę na odnowiony dworzec kolejowy. Chociaż ruch pociągów jest tutaj stosunkowo niewielki, możemy podziwiać dziedzictwo kolejowe miasta, które nie jest jeszcze do końca wydeptane przez turystów. Do swego rodzaju dziedzictwa należy tutaj również tzw. Dom Robotniczy. Powstał on na nowym osiedlu, dzięki składkom miejscowych kolejarzy. Przez wiele lat w budynku tętniło życie kulturalne. Tutaj również spotykali się związkowcy, a także organizowane były różnego rodzaju rozrywki. Jeszcze całkiem niedawno dom robotniczy przypominał ruinę. Dziś jednak został on odnowiony i zamieniony w hostel, dzięki czemu każdy turysta może spędzić noc w dawnym centrum życia kulturalnego miasta.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Daria · 3 miesięcy temu
    Uwielbiam Nowy Sącz! To świetne miasto z charakterystycznym klimatem. Ten artykuł świetnie opisuje atrakcje i magie Nowego Sącza. Brawo!